איזה אביזרים בית כנסת צריך

בית הכנסת הוא המקום בו אנו היהודים זוכים לכמה שעות של שקט נפשי, תפילה ובקשה מול הקדוש ברוך הוא. בית הכנסת הוא הסמל המשותף יחד לכל היהודים ברחבי העולם, והתפילה בבית הכנסת היא חלק מההווי היהודי עבור כל אזרח יהודי, בין הוא שומר מצוות או לא.

כדי שבית הכנסת יעניק לכל המתפללים בו את האווירה הקדושה והרוחנית הנדרשת, ישנם מגוון אביזרי קדושה שונים המוכרחים להיות בכל בית כנסת לצורך שימוש המתפללים או שליחי הציבור המנהלים את התפילות בו.

שופר

השופר הוא אחד מהמסלים הייחודיים לעם היהודי. מנהג התקיעה בשופר מסמל את קריאת ההתעוררות כלפי כל העם היהודי, לצורך חזרה לתשובה ולדרך הישר. התקיעה בשופר נהוגה בחודש אלול, שהוא חודש הרחמים והסליחות של היהודים, וגם בראש השנה היהודי שכולנו מכירים בחג ראש השנה. על כל בית כנסת להחזיק שופר איכותי וכשר בין כתליו, לצורך קיום מצוות תקיעת השופר במועדי החג והסליחות.

איזה אביזרים בית כנסת צריך

טליתות

הטלית משמשת את היהודים כתשמיש מצווה. זהו חפץ או אביזר שבאמצעותו נהוג לקיים מצוות שונות, כך שכשאר ציבור המתפללים בבית הכנסת מגיע להתפלל, על כל הגברים שעברו את גיל המצוות להתעטף בטלית כשרה שכל ארבע מפינותיה עשויות חוטי ציצית. כאשר בית כנסת מחזיק ברשותו מספר טליתות לשימוש המתפללים, כך הוא מסייע לאותם מתפללים שאינם מגיעים לתפילה עם טלית אישית משלהם, לקיים את המצווה.

מגילות

על פי היהדות יש חמש מגילות שונות המספרות את סיפור המקרא. מגילת רות הנקראת בחג שבועות, מגילת קהלת הנקראת בחג שבועות, מגילת שיר השירים הנקראת בחג הפסח, מגילת איכה הנקראת בצום תשעה באב ומגילת אסתר הנקראת בחג הפורים.

על פי ההלכה אין הכרח לקרוא את אותן מגילות מתוך מגילות הקלף, חוץ ממגילת אסתר שקיימת החובה על שליח הציבור לקרוא אותה לציבור המתפללים מתוך מגילת קלף. על כן, בכל בית כנסת מוכרחה להיות לפחות את מגילת אסתר הנמצאת על גבי קלף אמתי.

סידורים וחומשים

ציבור המתפללים הנוכח בבית הכנסת נעזר בספרי קודש כמו חודשים וסידורים על מנת להתפלל. ישנם מתפללים הנוהגים להביא יחד איתם לתפילה סידור או חומש אישי השייך להם, אך כאשר מתפללים מגיעים ללא סידורים אישיים – קיימת חובה מבחינת בית הכנסת להחזיק ברשותו מלאי של סידורים וחומשים לרווחת המתפללים במקום.

איזה אביזרים בית כנסת צריך

לוחות תפילה

חוץ מאשר אביזרים ותשמישי קדושה שנמצאים בבית הכנסת לשימוש ציבור המתפללים, ישנם גם אביזרי קדושה המעניקים לבית הכנסת יופי ומראה קדוש ומהודר. בין השאר נהוג גם להתקין לוחות תפילה מהודרים ויפים שיקשטו את קירות בית הכנסת.

אותם לוחות תפילה עשויים מחומרים שונות כמו מתכת או אלומיניום בצבעים זהב או כסף, למראה מהודר במיוחד. על אותם לוחות תפילות שונות מוטבעות תפילות שציבור המתפללים נוהג להתפלל באופן יומיומי, או בזמן חגים.

כיסא של אליהו הנביא

על פי היהדות כל גבר יהודי חייב לעבור את מצוות ברית המילה לאחר שמונה ימים מיום היוולדו. מכיוון שרוב טקסי הברית נהוגים להיערך בבתי כנסת על פי המסורת, יש להחזיק בבית הכנסת של אליהו הנביא עליו יושב הסנדק הנבחר של התינוק שעובר ברית מילה. הכיסא של אליהו הנביא הוא כיסא מיוחד ומפואר שעליו הסנדק מתיישב מתחילת טקס הברית, כאשר התינוק מוחזק על ידיו בזמן המילה.

ישנם עדות ביהדות הנוהגות גם להחזיק כיסא של אליהו הנביא קטן, עליו נוהגים לשבת נערים ונערות שהגיעו לגיל המצוות.

השארת הודעה מהירה

השארת הודעה

השארת הודעה מהירה

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני קידום אורגני
דילוג לתוכן