תיק ספרדי לספר תורה

תשמישי הקדושה החשובים ביותר לכל יהודי הם ספרי התורה. כתבים אלו מכילים את כל התוכן והמהות של הדת היהודית. התורה היא, למעשה, הלב והמשמעות של היהדות ובה נכתבו כללים וחוקים שתקפים לנצח. ספרים אלו נכתבים על ידי סופרי סת"מ על קלף של בהמה טהורה. הכתיבה נעשית באמצעות נוצה שטבולה בדיו מיוחד. האותיות הן עם צורה ייחודית ומרובעת שמקושטת בתגיות וסלסולים. את הקלף מכניסים לשני סוגי ספרי תורה. תיק עשוי עץ איכותי המכוסה בדים ובמתכות כסף וזהב. המקובל מאוד בקרב יהדות ספרד ולכן נקרא תיק לספר תורה ספרדי.

העטיפה השנייה היא מעיל המכסה את הקלף שיהיה גלול על מוטות עץ ומולבש בתוך בד קטיפה המעוטר בצבעי כסף וזהב. על הבד יהיו רקומים ציורים מנושאים דתיים חשובים ובעלי משמעות או פסוקי קודש. ספר תורה זה מקובל מאוד בקרב יהדות אשכנז.

כתיבת פסוקי התורה אורכת זמן רב בגלל הצורך בהקפדה על כללים חשובים. כל טעות עלולה לפסול את כל הקלף. אסור לטעות בכתיבה, להוסיף, להחסיר או לתקן אות. הדיו חייב להיות עשוי מפיח להבת נר, גומא שרף אילן ועוד. אלו הם סוגי דיו שנשמרים זמן רב, ומשום כך, הם טובים למטרות אלו. סימני  הפיסוק הם על פי טעמי המקרא. יש סימנים שנכתבים מעל האות ואחרים מתחתיה. לכל סימן יש משמעות ובעת בקריאה בספר מתחשבים בהם. סופר הסת"מ הוא יהודי ירא שמיים שעבר הכשרה מיוחדת, והוא כותב כל ספר תורה בקפדנות, במחשבה עמוקה ובמסירות. את ספר התורה נהוג לקשט ברימונים, כתרים וטסים רקומים  המולבשים עליהם. התוספות הללו מרשימות ומהודרות מאוד ומוסיפה כבוד לספר.

בתי כנסת שהמתפללים בהם הם ספרדים יעדיפו ספר תורה ספרדי. בבתי כנסת עם קהילות מעורבות נוהגים, במקרים רבים, להכניס שני ספרי תורה – בסגנון ספרדי ואשכנזי גם יחד. הכנסת ספר תורה לבית כנסת נחשבת לאירוע חגיגי שנערך בצורה מיוחדת. ספרי תורה מזמינים כאשר נבנה בית כנסת חדש ויש צורך להכניס לתוכו ספרי תורה, ריהוט, ספרים, אביזרי ותשמישי קדושה ופריטים אחרים. מקרים אחרים להזמנה הם כאשר ספר תורה קיים נפסל מסיבות שונות, או כאשר הוא נגנב.  ספרי תורה הינם יקרים מאוד, ומשום כך, תועדו בעבר מקרים של גניבתם. בגולה הושמדו ספרי תורה רבים בפרעות. פעמים רבות יהודים מסרו נפשם כדי להגן עליהם. כאשר הם הושמדו או אבדו נגרם שבר רב בקהילה היהודית, אבל תמיד הוזמנו אחרים תחתם. כאשר ספר תורה נפסל לא ניתן להשתמש בו יותר והוא מובא לגניזה במקומות מיוחדים.

יהודים רבים מזמינים ספר תורה ותורמים אותו לבתי כנסת. זאת נחשבת למצווה גדולה ועושים אותה בנסיבות שונות: כאשר מבריאים ממחלה קשה, כשניצלים מתאונה, בעת שמבקשים להנציח שם של אדם יקר ומקורב ועוד. ספר תורה שנכתב עם חרדת קודש מזכה את התורם בברכות פרנסה, בריאות, אריכות ימים וכדומה. תיק  לספר תורה ספרדי מיוצר על ידי אומנים המתמחים בעיצוב וגילוף עץ. הוא רחב בבסיסו וכך ניתן להניח אותו בבטחה על רצפת ארון הקודש. תיבת העץ שומרת עליו בעת שמטלטלים אותו בבית הכנסת, בשמחות, ובאירועים הנערכים לכבודו. מומלץ לרכוש ספרי תורה אצל משווק אשר מקפיד על תהליכי הכתיבה והייצור שלהם. הספרים שלו הינם איכותיים וטהורים. השימוש בהם בשוטף נעשה לפחות פעם בשבוע, כאשר בחגים קוראים בהם פעמים רבות יותר. עלותם גבוהה  יחסית, ומשום כך, כדאי לבצע רכישה נכונה שתקיים את המצווה כהלכתה. קיים מבחר גדול וכל לקוח יכול לקבל ייעוץ והכוונה בדרך לרכישה מוצלחת.

 

השארת הודעה מהירה

השארת הודעה

השארת הודעה מהירה

קידום אתרים אורגני קידום אתרים אורגני קידום אורגני
דילוג לתוכן